środa, 2 marca 2011

Kameleon Jemeński



WIELKOŚĆ:
Jest to duży, piękny gatunek kameleona. Samce dorastają do 60cm, choć przeważnie do ok. 40cm a samice maksymalnie do 45cm.

WYGLĄD:
Młode kameleony są zielone z kilkoma ciemniejszymi lub białymi pasami. Dorosłe samce mogą przybierać kolory takie jak: pomarańczowy, zielony, żółty, niebieski, czerwony lub brązowy. Samice są na ogół pomarańczowo- zielono- brązowe. Po zapłodnieniu samica robi się znacznie ciemniejsza z jaskrawymi plamkami. Gdy, zauważymy, że nasz kameleon zrobił się ciemny bezzwłocznie należy sprawdzić warunki panujące w terrarium i ograniczyć stres zwierzęcia.
Na głowie tych kameleonów znajduje się pokaźny kask, czyli wypukłość czaszki. U samic jest on znacznie mniejszy.

WYSTĘPOWANIE:
Południowa część Półwyspu Arabskiego, tereny górskie i wyżynne w południowo-zachodniej Jemenie. (Od krainy Asir w Arabii Saudyjskiej po Aden w Jemenie)

DYMORFIZM PŁCIOWY:
Kameleony jemeńskie to jedne z nielicznych jaszczurek, których płeć możemy rozpoznać zaraz po wykluciu się młodych. Samce tego gatunku posiadają ostrogi tzn. nieduże wyrostki na tylnych łapach w okolicy pięty. Po za tym, jak u wielu innych jaszczurek samce mają zgrubiałą nasadę ogona.

ROZMNAŻANIE:
W naturze okres rozrodczy trwa od września do października. Samica, która jest gotowa do rozrodu nie próbuje odstraszyć samca, na jego widok nie przybiera czarnej barwy. W ciągu jednego dnia jaszczurki kopulują ze sobą kilkakrotnie, następnie samica przybiera barwy ciążowe. W tym momencie należy rozdzielić kameleony. Ciąża trwa od 3 do 6 tyg. Po tym czasie samica składa do 85 jaj (przeważnie jednak 30-50). Rozwój zarodkowy trwa 120-280dni i powinien odbywać się w temp. (w dzień) ok. 30*C (w nocy) ok. 20-22*C. W stałej zbyt wysokiej temp. lub w zbyt wysokiej wilgotności zarodki giną.
Młode bardzo szybko rosną. Dojrzałość płciową osiągają już po ok. 3-4 mies. Samice po 5 mies. mogą już składać jaja.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA:
3-8lat. Przeważnie jednak u samców jest to 4 lata a u samic nie więcej niż 3.

ŻYWIENIE:
Jest to żarłoczny, wszystkożerny kameleon, często przejawiający indywidualne gusta. Pokarm roślinny tych zwierząt powinien stanowić od 5% do 30%. Postawą diety powinny być karaczany i świerszcze. Po za tym, dla urozmaicenia, podajemy również mączniki, mole woskowe, szarańcze, motyle i ich larwy, jedwabniki, pająki oraz (inny) plankton łąkowy. Dieta kameleona powinna być jak najbardziej urozmaicona. Młode karmimy 2 razy dziennie a po osiągnięciu przez nie 18cm (z ogonem) raz dziennie. Jaszczurka ta powinna mieć zawsze czystą i świeżą wodę do picia. Kolejną ważną sprawą są witaminy i wapno. Dorosłym podajemy je raz w tygodniu a młodym oraz samicą w ciąży codziennie.

TERRARIUM:
Kameleony powinno trzymać się pojedynczo (trzymanie w parach bądź grupach nie jest możliwe!) w bardzo przestronnych terrariach z dobrą wentylacją. Idealne wymiary to 100x100x100cm. W terrarium nie powinno zabraknąć gałęzi do wspinania się oraz dużej ilości mocnych roślin. Dobrym rozwiązaniem jest wodospad lub inny „kapiący” wodny system ponieważ kameleony nie zbyt chętnie piją wodę stojącą.
Temp. w terrarium powinna być zróżnicowana i wynosić w różnych miejscach terrarium od 25*C do 35*C, w nocy wystarczy temp. pokojowa.
Należy pamiętać również o regularnym naświetlaniu kameleona promieniami UV.
Terrarium należy spryskiwać ok. 2 razy dziennie tak by wilgotność w dzień wynosiła 40-50% a w nocy do 80%.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz