środa, 2 marca 2011

Agama brodata





Wprowadzenie:
Gatunek odkryty przez Wagler’a 1830 roku.Agama brodata, Autor: JR Występuje głównie w Australii. Nazwa Agama Brodata obejmuje kilka gatunków: Pogona barbata(55-75cm), Pogona vitticeps, tu opisywana (35-55cm), Pogona microlepidota (41cm), Pogona minor (40cm), Pogona mitchelli (40cm), Pogona minima (36cm), Pogona nullarbor (34cm), oraz Pogona henrylawsoni (30cm).

Wygląd:
Ubarwienie szaro – brązowo – kremowe. Brzuch biały. Podgardle jasnoszare, jednak tylko w stanie spoczynku. U samic w okresie godowym białe lub żółto – czerwone, zaś u mocno zaniepokojonego samca staje się czarne. Ciało pokryte wyraźnie zarysowanymi łuskami. Na grzbiecie jednorzędowy grzebień z kolców, które wbrew pozorom nie są ostre, tak samo jak na brodzie. Posiada długie i dość ostre pazury.

Wielkość:
W zależności od odmiany osiąga rozmiary od 30-75cm, tu opisywana Pogona Vitticeps od 35-55cm.

Długość życia:
Około 12 lat.

Usposobienie: Agama brodata, Autor: JR
Jaszczurka łagodna, nie sprawia większych problemów w oswajaniu. Toleruje branie na ręce.

Terrarium:
Typu pustynnego, dla dorosłej pary o min. wymiarach 140/70/60cm, (dł./szer./wys.). Cykl oświetleniowy powinien być zachowany w granicach 14 godzinnego dnia i 10 godzinnej nocy. Oprócz tego musimy zapewnić agamce świetlówkę emitującą promienie UVB, gdyż promienie UVA emitowane przez zwykłe żarówki, wpływają dobrze jedynie na samopoczucie zwierzaka i gwarantują mu ciepło. Promienie UVB, przy odpowiedniej diecie, pomagają zapobiegać MBD. Terrarium wyposażamy w liczne skałki, korzenie oraz kryjówki, przy czym najlepiej by były one na różnych poziomach. Daje to jaszczurkom możliwość obserwacji z wysokości, jak również zwiększa powierzchnię użytkową terrarium. Jako podłoża używamy kostki bukowej, miału kokosowego, grubego piasku lub mielonej kory, należy pamiętać by podłoże zostało sprawdzone pod kątem obecności nawozów, jeśli jest kupowane w kwiaciarni. Jeśli takowe występują podłoże nie nadaje się do terrarium.
Terrarium dla nowo nabytej, młodej agamy powinno mieć jak najuboższy wystrój, jedna czy dwie kryjówki, zamiast podłoża papier pakowny, oraz dwie miski, jedna z wodą, druga na pokarm, wszystko to pozwoli nam na lepszą obserwację zwierzaka, poznanie jego zachowania, charakteru i zwyczajów.

Temperatura i wilgotność:
Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 50-60%. Temperatura w terrarium wynosi 26-34*C w dzień, a pod napromiennikiem może dochodzić do 40*C, w nocy zaś spada do około 22*C. Powinniśmy zapewnić jaszczurce możliwość wybory temperatury, w jakiej chce przybywać poprzez odpowiednie zróżnicowanie jej w różnych partiach terrarium.

Żywienie:
Dieta Agam Brodatych powinna się składać w 80-90% z pokarmu zwierzęcego, zaś jako urozmaicenie podajemy im 10-20% pokarmu roślinnego. Pokarm zwierzęcy powinien składać się z: świerszczy, szarańczy, karaczanów, larw mączniaka młynarka oraz planktonu łąkowego (należy pamiętać by nie był zbierany w pobliżu szos). Młodym osobnikom podajemy również mysie noworodki zaś dorosłym małe myszy. Jako pokarm roślinny podajemy: liście (np. mniszka lekarskiego, akcji, rzodkiewki), owoce (np. jabłka, banana, pomarańczy, winogron), oraz warzywa (np. pomidory, ogórki), zamiast liści można także podawać kiełki bogate w białko (np. lucerny, rzodkiewki). Agamom Brodatym NIE powinno podawać się: kapusty, sałaty, rabarbaru, oraz szczawiu. NIE podajemy również nabiału, gdyż organizmy gadów nie są przystosowane do trawienia laktozy. Dietę uzupełniamy preparatami witaminowymi takimi jak: Vibowit, Roboran H czy Calcium panthetonicum. W terrarium powinna się także znaleźć miseczka z wodą, (którą wymieniamy co 2-3 dni).
Młode osobniki karmimy dwa razy dziennie, zaś w miarę dorastania częstotliwość karmienia zmniejszamy do podawania pokarmu raz na 2-3dni przy dorosłych osobnikach.

Dymorfizm płciowy:
Płeć można rozpoznać w wieku około 6 miesięcy. Samce są większe od samic, posiadają bardziej rozwinięte pory udowe oraz wyraźne zgrubienie u nasady ogona.

Rozmnażanie:
Aby rozmnożyć „bródki” najpierw należy poddać je zimowaniu, obniżając na 6-12 tygodni temperaturę do ok. 16*C i skracając czas oświetlenia terrarium do 9-10 godzin. W tym czasie karmimy zwierzaki znacznie rzadziej. Po przezimowaniu znów zaczynamy karmić obficie, co powinno w końcu doprowadzić do godów. Należy pamiętać, że agamy osiągają dojrzałość płciową w wieku około 6-ciu miesięcy jednak samiczki dopuszczone do rozrodu nie powinny być młodsze niż 12-18 miesięcy, gdyż może się to dla nich skończyć tragicznie.
Kopulacja trwa około 5 minut i przystępuje do niej tylko dominujący samiec, zazwyczaj nieznacznie raniąc partnerkę, przez chwytanie jej dość mocno za kark. Ciąża trwa około półtora miesiąca i po tym czasie samica wykopuje w ziemi niewielki dołek, składa do niego jaja i zakopuje je tworząc mały kopczyk. Jaja przekładamy do inkubatora, uważając by ich nie obrócić, co spowodowałoby śmierć zarodków. W inkubatorze utrzymujemy temperaturę 29-31*C, oraz wilgotność 85-95%. Przy odpowiednio zachowanych warunkach młode wykluwają się po około 2 miesiącach.

1 komentarz:

  1. Bardzo fajny poradnik dla początkującego terrarysty! Tutaj można zerknąć jako uzupełnienie wiedzy na temat agam brodatych https://gadyzbroda.pl/agama-brodata/ Oprócz bogatej bazy wiedzy, zawierającej opis i warunki dla agamy widzę, że zajmują się też sprzedażą. Mają własną hodowlę jaszczurek i spoko ceny.

    OdpowiedzUsuń